home

meteo
ostrzeżenia

prezenty
voucher
realizacje
reportaże
video
filmy
 
bushcraft
puszczaństwo
szkolenia
senior
kids-szkolenia dla dzieci morsowanie zimowe
kalendarz
imprez
dołącz
do nas
współpraca partnerzy
 
  Bushcraft/Puszczaństwo
Techniki przetrwania uczą umiejętności znanych naszym starożytnym przodkom, z których wiele jest nadal praktykowanych do dzisiaj, te umiejętności realizuje sę zazwyczaj pod hasłem „puszczaństwo”, które jest polskim tłumaczeniem ang. „bushcraft”. Nie należy mylić bushcraftu z survivalem, bo podczas gdy pierwsze to odpoczynek i harmonijna współpraca z naturą, drugie to wysiłek i nieustająca walka o przetrwanie.
Bushcraft to wieczory przy ogniu, noce pod gołym niebem i w szałasach, zdrowa naturalna żywność i aktywność na świeżym powietrzu, rzeźbienie w drewnie i wyplatania, sposoby gotowania, opędzenie się od komarów. To znajomość ziół leczniczych i roślin jadalnych. Bushcraft to również umiejętność polowania z skonstruowanych śmiertelnie skutecznych pułapek czy łuku, ościeni na ryby.

Wszystko to co człowiek może robić na łonie natury, nie wyrządzając szkody otaczającej przyrodzie.
 
 

 

   
 

OSKOŁA - Sok z brzozy

Oskoła - czyli sezon brzozowy w pełni

Ok 14 dni w roku pozostaje nam na zebranie wyjątkowego soku prosto z pnia rosnącej brzozy (zanim drzewo wypuści pierwsze listki).
U nas w Wielkopolsce rozpoczął się z początkiem tamtego tygodnia, na drzewach słabo nasłonecznionych jest go znikomo, jednak już z brzóz skąpanych w słońcu to już ok 5l soku w 7-8 godzin (oczywiście wielkość drzewa ma znaczenie), nie ściągamy zbyt dużej ilość z jednego pnia, drzewo to nie krowa :)
Lepiej zmieniać co 5l i oczywiście zadbać o zaleczenie drzewa.
Pozdrawiamy i powodzenia ludzie bushcraftu !!
Na focie jedna z butli już zalakowana.
Reszta dotąd zebrana właśnie odparowuje nad ogniem na gęsty syrop brzozowy.

 


 
 
 
 

 

  © Wielkopolska Szkoła Survivalu - All Rights Reserved.__kontakt- baza@survivalwielkopolska.com